Year By Year – RESULTS – 1893/2022

ribbon2

Note: Information is based on Historical information that WestCoastRFU.com has been able to source

Fixtures & Results 2022

Sun 31 Jul 1:00 pm A Seddon Shield Nelson Bays West Coast RU 26 - 28
Sat 06 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough West Coast RU 07 - 16
Sat 20 Aug 2:30 pm H Heartland Championship Whanganui West Coast RU 19 - 43
Sat 27 Aug 1:00 pm A Heartland Championship Thames Valley West Coast RU 36 - 26
Sat 03 Sep 2:30 pm A Heartland Championship Mid Canterbury West Coast RU 48 - 15
Sat 10 Sep 2:30 pm H Heartland Championship Buller West Coast RU 32 - 36
Sat 17 Sep 2:30 pm A Heartland Championship East Coast West Coast RU 29 - 27
Sat 24 Sep 2:30 pm H Heartland Championship Wairarapa Bush West Coast RU 30 - 42
Sat 01 Oct 2:30 pm A Heartland Championship North Otago West Coast RU
Sat 08 Oct 2:30 pm H Heartland Championship Poverty Bay West Coast RU

Table Below : Opposition team totals are their totals 
(IE: their wins are WEST COAST losses ; their losses are WEST COAST wins.)

Click the Opponent {eg: Buller } for full ‘Head 2 Head’ details

Table - head 2 head YEAR BY YEAR – 1893/2022

P W D L PF PA PD
1 West Coast RU 881 287 37 557 11314 19354 -8040
2 Buller 225 104 15 106 2736 2810 -74
3 Canterbury 94 75 5 14 2398 740 1658
4 Marlborough 71 50 4 17 1605 711 894
5 Nelson Bays 43 30 1 12 1144 504 640
6 North Otago 42 23 0 19 970 678 292
7 Mid Canterbury 38 33 2 3 1083 529 554
8 South Canterbury 35 28 0 7 1090 550 540
9 East Coast 31 16 0 15 691 728 -37
10 Nelson 29 9 2 18 282 331 -49
11 Golden Bay-Motueka 26 5 3 18 161 353 -192
12 Poverty Bay 26 21 0 5 939 470 469
13 Whanganui 22 19 0 3 848 312 536
14 Wairarapa Bush 22 14 0 8 635 388 247
15 Thames Valley 21 13 1 7 649 354 295
16 Horowhenua-Kapiti 19 13 0 6 587 355 232
17 King Country 17 8 0 9 437 361 76
18 Horowhenua 14 12 0 2 418 161 257
19 Canterbury XV 14 11 2 1 282 121 161
20 Auckland 7 7 0 0 275 47 228
21 NZ Maori XV 6 6 0 0 168 65 103
22 Canterbury (B) 6 5 0 1 128 53 75
23 Otago 6 5 0 1 174 50 124
24 Southland 6 5 0 1 153 52 101
25 Ashburton County 4 1 0 3 37 44 -7
26 N.Z. Colts 4 4 0 0 144 23 121
27 Waikato 3 3 0 0 133 12 121
28 Bush 3 0 1 2 25 35 -10
29 Hawkes Bay 3 3 0 0 144 21 123
30 Wellington XV 2 2 0 0 22 14 8
31 Wellington (B) 2 0 0 2 21 32 -11
32 Centurions 2 2 0 0 65 48 17
33 Manawatu 2 2 0 0 81 23 58
34 Wairarapa 2 0 0 2 16 38 -22
35 N.S.W Country 2 0 0 2 16 26 -10
36 Otago XV 2 2 0 0 79 16 63
37 N.Z. Services 2 1 1 0 48 24 24
38 British & Irish Lions 2 2 0 0 84 19 65
39 Taranaki 2 1 0 1 73 13 60
40 New South Wales 2 2 0 0 46 17 29
41 NZ Combined Services 2 2 0 0 52 6 46
42 NZ Juniors 2 2 0 0 49 17 32
43 Fiji 2 2 0 0 51 29 22
44 Bay of Plenty 1 1 0 0 31 9 22
45 Brunner 1 1 0 0 14 12 2
46 Counties 1 0 0 1 6 10 -4
47 Canterbury Maori 1 1 0 0 40 17 23
48 Hawkes Bay XV 1 1 0 0 21 9 12
49 Japan 1 1 0 0 18 5 13
50 North Harbour 1 1 0 0 41 9 32
51 NZ XV 1 1 0 0 13 3 10
52 Qld Country 1 0 0 1 8 13 -5
53 Queensland 1 1 0 0 15 6 9
54 Southland XV 1 1 0 0 17 3 14
55 Tonga 1 1 0 0 21 17 4
56 Wellington 1 1 0 0 14 8 6
57 West.Australia 1 1 0 0 6 3 3
58 Wgtn.Colts XV 1 1 0 0 25 3 22
59 A.C.T (Aus) 1 1 0 0 25 7 18
60 NZ Universities 0 0 0 0 0 0 0

Click the for Match Center for details

Results 2021

Sat 06 Nov 2:30 pm H Heartland Championship South Canterbury West Coast RU 19 - 46
Sat 30 Oct 2:30 pm A Heartland Championship / Rundle Cup Buller West Coast RU 14 - 22
Sat 23 Oct 1:00 pm H Heartland Championship East Coast West Coast RU 39 - 34
Sat 16 Oct 2:30 pm A Heartland Championship Wairarapa Bush West Coast RU 19 - 18
Sat 09 Oct 2:30 pm H Heartland Championship Thames Valley West Coast RU 08 - 27
Sat 02 Oct 2:30 pm A Heartland Championship Poverty Bay West Coast RU 34 - 20
Sat 25 Sep 2:30 pm A Heartland Championship King Country West Coast RU 17 - 34
Sat 18 Sep 2:00 pm H Heartland Championship Horowhenua-Kapiti West Coast RU 21 - 28

Results 2019

Sun 27 Oct 2:30 pm H Lochore Cup Final South Canterbury West Coast RU 19 - 23
Sat 19 Oct 2:00 pm H Heartland Championship Poverty Bay West Coast RU 41 - 35
Sat 12 Oct 2:30 pm A Heartland Championship South Canterbury West Coast RU 24 - 27
Sat 05 Oct 2:30 pm H Heartland Championship / Rundle Cup Buller West Coast RU 7 - 47
Sat 28 Sep 2:30 pm A Heartland Championship East Coast West Coast RU 19 - 21
Sat 21 Sep 1:30 pm H Heartland Championship North Otago West Coast RU 18 - 17
Sat 14 Sep 2:30 pm A Heartland Championship Whanganui West Coast RU 36 - 18
Sat 07 Sep 2:30 pm H Heartland Championship Mid Canterbury West Coast RU 43 - 41
Sat 31 Aug 2:30 pm A Heartland Championship Horowhenua-Kapiti West Coast RU 21 - 27
Sat 24 Aug 2:30 pm H Heartland Championship King Country West Coast RU 56 - 27
Sat 17 Aug 2:30 pm A Representative Match Canterbury (B) West Coast RU 35 - 05
Sun 11 Aug 1:00 pm H Representative Match Nelson Bays West Coast RU 17 - 28
Sat 03 Aug 2:45 pm N Seddon Shield Marlborough West Coast RU 17 - 20

Results 2018

Sat 13 Oct 2:00 pm Heartland Championship West Coast RU v East Coast 62 - 26
Sat 06 Oct 2:00 pm Heartland Championship West Coast RU v Wairarapa Bush 05 - 23
Sat 29 Sep 2:30 pm Heartland Championship North Otago v West Coast RU 40 - 19
Sat 22 Sep 2:30 pm Heartland Championship / Rundle Cup Buller v West Coast RU 28 - 34
Sat 15 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Poverty Bay 31 - 30
Sat 08 Sep 2:30 pm Heartland Championship Mid Canterbury v West Coast RU 36 - 29
Sat 01 Sep 2:00 pm Heartland Championship West Coast RU v Whanganui 21 - 33
Sat 25 Aug 2:00 pm Heartland Championship Thames Valley v West Coast RU 25 - 27
Sat 18 Aug 2:00 pm Pre-Season (non 1st Class) Canterbury Maori v West Coast RU 40 - 17
Sat 11 Aug 1:00 pm Representative Match Nelson Bays v West Coast RU 22 - 19
Sat 04 Aug 2:30 pm Seddon Shield Marlborough v West Coast RU 33 - 07

Results 2017

Sun 29 Oct 2:30 pm Lochore Cup Final Mid Canterbury v West Coast RU 47 - 15
Sat 21 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v North Otago 24 - 14
Sat 14 Oct 6:00 pm Heartland Championship Wairarapa Bush v West Coast RU 26 - 36
Sat 07 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Thames Valley 24 - 17
Sat 30 Sep 1:30 pm Heartland Championship West Coast RU v South Canterbury 38 - 45
Sat 23 Sep 2:30 pm Heartland Championship Poverty Bay v West Coast RU 36 - 19
Sat 16 Sep 3:00 pm Heartland Championship West Coast RU v Horowhenua-Kapiti 24 - 18
Sat 09 Sep 12:00 pm Heartland Championship East Coast v West Coast RU 19 - 32
Sat 02 Sep 2:30 pm Heartland Championship / Rundle Cup West Coast RU v Buller 19 - 34
Sat 26 Aug 2:30 pm Heartland Championship King Country v West Coast RU 06 - 17
Sat 19 Aug 2:30 pm Representative Match Mid Canterbury v West Coast RU 17 - 26
Sat 12 Aug 1:00 pm Representative Match West Coast RU v Marlborough 17 - 31
Sat 05 Aug 3:00 pm Seddon Shield Nelson Bays v West Coast RU 32 - 15


Results 2016

Sat 15 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v North Otago 54 - 42
Sat 08 Oct 2:30 pm Heartland Championship Horowhenua-Kapiti v West Coast RU 52 - 22
Sat 01 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Poverty Bay 28 - 62
Sat 24 Sep 2:30 pm Heartland Championship Mid Canterbury v West Coast RU 34 - 22
Sat 17 Sep 2:30 pm Heartland Championship / Rundle Cup Buller v West Coast RU 48 - 00
Sat 10 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v East Coast 36 - 30
Sat 03 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v South Canterbury 20 - 58
Sat 27 Aug 2:30 pm Heartland Championship Whanganui v West Coast RU 74 - 06


Results 2015

Sat 10 Oct 2:30 pm Heartland Championship Thames Valley v West Coast RU 29 - 17
Sat 03 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v King Country 22 - 36
Sat 26 Sep 2:30 pm Heartland Championship East Coast v West Coast RU 10 - 22
Sat 19 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Wairarapa Bush 36 - 33
Sat 12 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Mid Canterbury 26 - 36
Sat 05 Sep 2:30 pm Heartland Championship South Canterbury v West Coast RU 40 - 24
Sat 29 Aug 2:30 pm Heartland Championship / Rundle Cup West Coast RU v Buller 21 - 07
Sat 22 Aug 2:30 pm Heartland Championship North Otago v West Coast RU 17 - 16
Sat 08 Aug 2:30 pm Seddon Shield West Coast RU v Marlborough 19 - 24


Results 2014

Sat 11 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Thames Valley 27 - 22
Sat 04 Oct 2:30 pm Heartland Championship / Rundle Cup Buller v West Coast RU 29 - 24
Sat 27 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Whanganui 23 - 17
Sat 20 Sep 2:30 pm Heartland Championship King Country v West Coast RU 15 - 10
Sat 13 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Horowhenua-Kapiti 17 - 19
Sat 06 Sep 2:30 pm Heartland Championship Poverty Bay v West Coast RU 29 - 20
Sat 30 Aug 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v South Canterbury 15 - 49
Sat 23 Aug 2:30 pm Heartland Championship Mid Canterbury v West Coast RU 52 - 27
Sat 09 Aug 2:30 pm Seddon Shield West Coast RU v Buller 31 - 42
Sun 03 Aug 2:30 pm Seddon Shield West Coast RU v Marlborough 28 - 18


Results 2013

Sat 19 Oct 2:30 pm Heartland Championship Mid Canterbury v West Coast RU 28 - 25
Sat 12 Oct 2:30 pm Heartland Championship Whanganui v West Coast RU 24 - 25
Sat 05 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v North Otago 22 - 32
Sat 28 Sep 2:30 pm Heartland Championship Thames Valley v West Coast RU 18 - 33
Sat 21 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v East Coast 15 - 11
Sat 14 Sep 2:30 pm Heartland Championship South Canterbury v West Coast RU 25 - 30
Sat 07 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Poverty Bay 30 - 14
Sat 31 Aug 2:30 pm Heartland Championship Wairarapa Bush v West Coast RU 32 - 12
Sat 24 Aug 2:30 pm Heartland Championship / Rundle Cup West Coast RU v Buller 23 - 17
Sat 17 Aug 2:30 pm Seddon Shield Nelson Bays v West Coast RU 12 - 14
Sat 10 Aug 2:35 pm Representative Match Mid Canterbury v West Coast RU 33 - 21


Results 2012

Sat 13 Oct 2:30 pm Heartland Championship / Rundle Cup Buller v West Coast RU 26 - 18
Sat 06 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v South Canterbury 19 - 12
Sat 29 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Mid Canterbury 24 - 29
Sat 22 Sep 2:30 pm Heartland Championship Horowhenua-Kapiti v West Coast RU 31 - 15
Sat 15 Sep 2:30 pm Heartland Championship Poverty Bay v West Coast RU 31 - 13
Sat 08 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Wairarapa Bush 08 - 12
Sat 01 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v King Country 27 - 21
Sat 25 Aug 2:30 pm Heartland Championship East Coast v West Coast RU 23 - 16


Results 2011

Sat 24 Sep 2:30 pm Heartland Championship / Rundle Cup Buller v West Coast RU 21 - 15
Sat 17 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Whanganui 12 - 69
Sat 10 Sep 2:30 pm Heartland Championship King Country v West Coast RU 18 - 36
Sat 03 Sep 2:30 pm Heartland Championship South Canterbury v West Coast RU 39 - 08
Sat 27 Aug 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Thames Valley 17 - 17
Sat 20 Aug 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Horowhenua-Kapiti 22 - 03
Sat 13 Aug 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v East Coast 15 - 20
Sun 07 Aug 2:30 pm Heartland Championship North Otago v West Coast RU 29 - 19
Sat 23 Jul 2:30 pm Seddon Shield Marlborough v West Coast RU 34 - 10


Results 2010

Sat 16 Oct 2:30 pm Heartland Championship / Rundle Cup Buller v West Coast RU 20 - 11
Sat 09 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v East Coast 33 - 18
Sat 02 Oct 2:30 pm Heartland Championship Wairarapa Bush v West Coast RU 30 - 35
Sat 25 Sep 2:30 pm Heartland Championship Horowhenua-Kapiti v West Coast RU 39 - 14
Sat 18 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v South Canterbury 17 - 26
Sat 11 Sep 2:30 pm Heartland Championship Whanganui v West Coast RU 41 - 15
Sat 04 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v King Country 13 - 8
Sat 28 Aug 2:30 pm Heartland Championship Thames Valley v West Coast RU 36 - 18


Results 2009

Sat 31 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v North Otago 13 - 21
Sat 24 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Buller 53 - 22
Sat 17 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v North Otago 35 - 17
Sat 10 Oct 2:30 pm Heartland Championship King Country v West Coast RU 22 - 13
Sat 03 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Thames Valley 27 - 03
Sat 26 Sep 2:30 pm Heartland Championship Whanganui v West Coast RU 33 - 09
Sat 19 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v East Coast 34 - 21
Sat 12 Sep 2:30 pm Heartland Championship / Rundle Cup West Coast RU v Buller 26 - 20
Sat 05 Sep 2:30 pm Heartland Championship Horowhenua-Kapiti v West Coast RU 33 - 09
Sat 29 Aug 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Wairarapa Bush 13 - 10
Sat 22 Aug 2:30 pm Seddon Shield West Coast RU v Marlborough 32 - 30


Results 2008

Sat 18 Oct 2:30 pm Heartland Championship Whanganui v West Coast RU 40 - 18
Sat 11 Oct 2:30 pm Heartland Championship King Country v West Coast RU 22 - 24
Sat 04 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Whanganui 07 - 52
Sat 27 Sep 2:30 pm Heartland Championship Mid Canterbury v West Coast RU 07 - 05
Sat 20 Sep 2:30 pm Heartland Championship / Rundle Cup West Coast RU v Buller 19 - 20
Sat 13 Sep 2:30 pm Heartland Championship South Canterbury v West Coast RU 08 - 30
Sat 06 Sep 2:30 pm Heartland Championship Horowhenua-Kapiti v West Coast RU 13 - 15
Sat 30 Aug 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v North Otago 09 - 15
Sat 23 Aug 2:30 pm Heartland Championship Wairarapa Bush v West Coast RU 31 - 37


Results 2007

Sat 13 Oct 2:30 pm Heartland Championship South Canterbury v West Coast RU 31 - 23
Sat 06 Oct 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Poverty Bay 21 - 36
Sat 29 Sep 2:30 pm Heartland Championship South Canterbury v West Coast RU 27 - 14
Sat 22 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v East Coast 29 - 15
Sat 15 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v King Country 14 - 11
Sat 08 Sep 2:30 pm Heartland Championship Mid Canterbury v West Coast RU 23 - 12
Sat 01 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Thames Valley 34 - 17
Sat 25 Aug 2:30 pm Heartland Championship Horowhenua-Kapiti v West Coast RU 17 - 31
Sat 18 Aug 2:30 pm Heartland Championship Wairarapa Bush v West Coast RU 46 - 00


Results 2006

Sat 07 Oct 2:30 pm Heartland Championship Poverty Bay v West Coast RU 57 - 17
Sat 30 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v King Country 22 - 32
Sat 23 Sep 2:30 pm Heartland Championship Thames Valley v West Coast RU 51 - 16
Sat 16 Sep 2:30 pm Heartland Championship / Rundle Cup West Coast RU v Buller 16 - 17
Sat 09 Sep 2:30 pm Heartland Championship East Coast v West Coast RU 22 - 20
Sat 02 Sep 2:30 pm Heartland Championship West Coast RU v Mid Canterbury 24 - 09
Sat 26 Aug 2:30 pm Heartland Championship Wairarapa Bush v West Coast RU 31 - 18
Sat 19 Aug 2:30 pm Heartland Championship North Otago v West Coast RU 67 - 03


From 2006 The Heartland Championships begin ( Lochore Cup & Meads Cup )


All Results 2005

Sat 01 Oct 2:30 pm A NPC 3rd Division Thames Valley 25 - 18
Sat 24 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Wairarapa Bush 12 - 39
Sat 17 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division King Country 64 - 05
Sat 10 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Horowhenua-Kapiti 14 - 37
Sat 03 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 24 - 12
Sat 27 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Mid Canterbury 10 - 14
Sat 20 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division South Canterbury 34 - 08
Sat 04 Jun 2:30 pm A Rundle Cup Buller 43 - 08


All Results 2004

Sat 02 Oct 2:30 pm H NPC 3rd Division Poverty Bay 24 - 53
Sat 25 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Wairarapa Bush 42 - 07
Sat 18 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division King Country 27 - 19
Sat 11 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Horowhenua-Kapiti 48 - 15
Sat 04 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Buller 23 - 00
Sat 28 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division Mid Canterbury 57 - 24
Sat 21 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division South Canterbury 10 - 48
Sat 31 Jul 2:30 pm H Representative Match NZ Universities 07 - 125
Sat 01 May 2:30 pm H Rundle Cup Buller 18 - 13


All Results 2003

Sat 04 Oct 2:30 pm A NPC 3rd Division South Canterbury 53 - 16
Sat 27 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Horowhenua-Kapiti 64 - 12
Sat 20 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division King Country 44 - 23
Sat 13 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 13 - 25
Sat 06 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Poverty Bay 21 - 15
Sat 30 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Whanganui 29 - 39
Sat 23 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Wairarapa Bush 37 - 32
Mon 02 Jun 2:30 pm A Rundle Cup Buller 07 - 03


All Results 2002

Sat 12 Oct 2:30 pm H NPC 3rd Division South Canterbury 22 - 54
Sat 05 Oct 2:30 pm A NPC 3rd Division Whanganui 33 - 25
Sat 28 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Horowhenua-Kapiti 20 - 29
Sat 21 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Wairarapa Bush 37 - 05
Sat 07 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division King Country 00 - 53
Sat 31 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 20 - 25
Sat 24 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Poverty Bay 15 - 19
Sat 17 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division North Otago 60 - 06


All Results 2001

Sat 06 Oct 2:30 pm A NPC 3rd Division South Canterbury 58 - 00
Sat 22 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division North Otago 00 - 67
Sat 15 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Wairarapa Bush 47 - 13
Sat 08 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 08 - 27
Sat 01 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Horowhenua-Kapiti 48 - 18
Sat 25 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Poverty Bay 15 - 31
Sun 17 Jun 2:30 pm A Representative Match Marlborough 67 - 00
Mon 04 Jun 2:30 pm H Rundle Cup Buller 09 - 20


All Results 2000

Sat 07 Oct 2:30 pm H NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 10 - 23
Sat 30 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division East Coast 32 - 27
Sat 23 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division North Otago 23 - 52
Sat 16 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Horowhenua-Kapiti 28 - 15
Sat 09 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Wairarapa Bush 43 - 06
Sat 02 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Poverty Bay 60 - 13
Sat 26 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division South Canterbury 20 - 15
Sat 19 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Poverty Bay 06 - 51
Tue 04 Jul 2:30 pm H Ranfurly Shield Waikato 03 - 99
Sun 25 Jun 2:30 pm A Seddon Shield Nelson Bays 40 - 05
Sat 03 Jun 2:30 pm A Rundle Cup Buller 05 - 17
Sun 28 May 2:30 pm A Representative Match Nelson Bays 81 - 07


All Results 1999

Sat 16 Oct 2:30 pm H NPC 3rd Division Poverty Bay 12 - 14
Sat 09 Oct 2:30 pm H NPC 3rd Division Wairarapa Bush 31 - 12
Sat 02 Oct 2:30 pm H NPC 3rd Division Poverty Bay 40 - 14
Sat 25 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 26 - 31
Sat 18 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division South Canterbury 21 - 16
Sat 11 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Horowhenua-Kapiti 29 - 05
Sat 04 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division North Otago 32 - 13
Sat 28 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division East Coast 41 - 13
Sat 21 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division Wairarapa Bush 00 - 09
Sat 07 Aug 2:30 pm H Rundle Cup Buller 29 - 12
Mon 07 Jun 2:30 pm H Rundle Cup Buller 38 - 17
Sat 05 Jun 2:30 pm H Representative Match Nelson Bays 07 - 69


All Results 1998

Sat 10 Oct 2:30 pm A NPC 3rd Division Mid Canterbury 90 - 13
Sat 03 Oct 2:30 pm H NPC 3rd Division North Otago 09 - 32
Sat 26 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division South Canterbury 09 - 15
Sat 19 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Horowhenua-Kapiti 54 - 15
Sat 12 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division East Coast 35 - 15
Sat 05 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 30 - 15
Sat 29 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division Poverty Bay 74 - 00
Sat 22 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Mid Canterbury 10 - 61
Mon 01 Jun 2:30 pm A Seddon Shield Buller 22 - 16
Sat 30 May 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 64 - 03
Sun 24 May 2:30 pm H Representative Match Nelson Bays 03 - 95
Sun 10 May 2:30 pm A Rundle Cup Buller 16 - 06


All Results 1997

Sat 11 Oct 2:30 pm H NPC 3rd Division Mid Canterbury 10 - 22
Sat 04 Oct 2:30 pm H NPC 3rd Division East Coast 19 - 33
Sun 28 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division North Otago 47 - 07
Tue 23 Sep 2:30 pm H Ranfurly Shield Auckland 20 - 93
Sat 13 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Horowhenua 17 - 49
Sat 06 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 13 - 21
Sat 30 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Poverty Bay 20 - 32
Sat 23 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division Marlborough 62 - 21
Sun 17 Aug 2:30 pm H Rundle Cup Buller 16 - 07
Mon 02 Jun 2:30 pm A Seddon Shield Buller 23 - 35
Sat 31 May 2:30 pm A Representative Match Nelson Bays 50 - 00


All Results 1996

Sat 12 Oct 2:30 pm A NPC 3rd Division Horowhenua 32 - 17
Sat 05 Oct 2:30 pm H NPC 3rd Division Whanganui 12 - 16
Sat 28 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Mid Canterbury 25 - 30
Sat 14 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division North Otago 10 - 14
Sat 07 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 03 - 18
Sat 31 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division Poverty Bay 43 - 13
Sat 24 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Marlborough 12 - 44
Sat 17 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division East Coast 10 - 24
Mon 03 Jun 2:30 pm A Seddon Shield Buller 00 - 20
Sat 01 Jun 2:30 pm A Seddon Shield Nelson Bays 11 - 09
Sat 18 May 2:30 pm A Rundle Cup Buller 34 - 23


All Results 1995

Sat 30 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Thames Valley 05 - 60
Sat 23 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Marlborough 34 - 24
Sat 16 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 18 - 12
Sat 09 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Poverty Bay 17 - 30
Sat 02 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division North Otago 38 - 13
Sat 19 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division Whanganui 05 - 21
Sat 12 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Horowhenua 09 - 22
Sat 05 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division East Coast 19 - 05
Sat 03 Jun 2:30 pm H Rundle Cup Buller 19 - 00
Sat 13 May 2:30 pm H Seddon Shield Nelson Bays 19 - 48


All Results 1994

Mon 03 Oct 2:30 pm H NPC 3rd Division North Otago 24 - 07
Sat 24 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division East Coast 30 - 18
Sat 10 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Poverty Bay 61 - 03
Sat 03 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 08 - 21
Sat 27 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division Mid Canterbury 19 - 17
Sat 20 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Marlborough 13 - 14
Sun 07 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division Nelson Bays 86 - 00
Sat 09 Jul 2:30 pm A NPC 3rd Division Thames Valley 74 - 05
Sat 04 Jun 2:30 pm A Rundle Cup Buller 20 - 13
Fri 17 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Whanganui 15 - 22


All Results 1993

Sun 16 May 2:30 pm H Representative Match Nelson Bays 14 - 31
Sat 05 Jun 2:30 pm A NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 33 - 10
Sat 10 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Nelson Bays 45 - 03
Sat 21 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Thames Valley 17 - 40
Wed 25 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division East Coast 09 - 14
Tue 31 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Mid Canterbury 12 - 30
Wed 08 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division North Otago 32 - 28
Sat 11 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Horowhenua 03 - 45
Sat 18 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Marlborough 49 - 14
Tue 21 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Whanganui 81 - 09


All Results 1992

Sun 24 May 2:30 pm H Representative Match Canterbury 00 - 128
Mon 01 Jun 2:30 pm H NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 03 - 31
Sun 21 Jun 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 96 - 03
Sat 15 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division Nelson Bays 92 - 09
Wed 19 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Whanganui 06 - 24
Sat 29 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division North Otago 11 - 45
Sat 05 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Marlborough 06 - 34
Tue 08 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Mid Canterbury 58 - 10
Wed 16 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division East Coast 72 - 03
Sat 19 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Horowhenua 57 - 00


All Results 1991

Thu 25 Apr 2:30 pm H Representative Match Canterbury 00 - 86
Sat 04 May 2:30 pm H NPC 3rd Division Nelson Bays 03 - 34
Mon 03 Jun 2:30 pm A NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 13 - 12
Thu 13 Jun 2:30 pm H NPC 3rd Division East Coast 18 - 27
Sat 27 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 49 - 03
Wed 21 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division North Otago 32 - 12
Sat 24 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division South Canterbury 44 - 09
Sat 31 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Mid Canterbury 00 - 08
Sun 08 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Horowhenua 16 - 52


All Results 1990

Sat 12 May 2:30 pm A NPC 3rd Division East Coast 15 - 12
Tue 15 May 2:30 pm A NPC 3rd Division Thames Valley 35 - 00
Sat 02 Jun 2:30 pm H NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 21 - 03
Sat 30 Jun 2:30 pm H NPC 3rd Division North Otago 13 - 04
Sat 07 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 27 - 10
Sat 11 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division Horowhenua 10 - 03
Tue 14 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division Nelson Bays 24 - 10
Sun 02 Sep 2:30 pm H Representative Match NZ Combined Services 00 - 43
Tue 25 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division South Canterbury 15 - 41


All Results 1989

Tue 19 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division South Canterbury 65 - 06
Sat 16 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division North Otago 11 - 07
Sat 02 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Horowhenua 09 - 25
Sat 26 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Whanganui 10 - 44
Sat 19 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 58 - 10
Sun 02 Jul 2:30 pm H NPC 3rd Division East Coast 16 - 22
Sun 18 Jun 2:30 pm H Representative Match Canterbury 03 - 75
Fri 02 Jun 2:30 pm A NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 13 - 04
Sat 20 May 2:30 pm H NPC 3rd Division Nelson Bays 12 - 20


All Results 1988

Sat 17 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division East Coast 48 - 11
Tue 13 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Horowhenua 34 - 06
Sat 10 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Whanganui 68 - 00
Sat 03 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Nelson Bays 21 - 03
Tue 23 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division North Otago 11 - 07
Tue 09 Aug 2:30 pm H Representative Match North Harbour 09 - 41
Sat 06 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 72 - 03
Sat 23 Jul 2:30 pm H NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 11 - 12
Wed 13 Jul 2:30 pm H NPC 3rd Division Thames Valley 00 - 60
Sun 19 Jun 2:30 pm H Representative Match Canterbury 00 - 52
Mon 06 Jun 2:30 pm A Rundle Cup Buller 37 - 03


All Results 1987

Wed 16 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Thames Valley 30 - 09
Sun 13 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Poverty Bay 12 - 21
Wed 09 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division East Coast 10 - 15
Sun 30 Aug 2:30 pm H NPC 3rd Division Horowhenua 15 - 23
Mon 24 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division North Otago 09 - 16
Sat 25 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 17 - 10
Sat 27 Jun 2:30 pm A NPC 3rd Div./Rundle Cup Buller 07 - 07
Wed 17 Jun 2:30 pm H Representative Match Canterbury 00 - 68
Sat 30 May 2:30 pm H Rundle Cup Buller 14 - 00
Sun 10 May 2:30 pm H NPC 3rd Division Nelson Bays 15 - 15


All Results 1986

Tue 23 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division East Coast 14 - 13
Sat 20 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Poverty Bay 07 - 13
Wed 17 Sep 2:30 pm H Representative Match Whanganui 06 - 32
Sun 07 Sep 2:30 pm H NPC 3rd Division Thames Valley 10 - 09
Tue 02 Sep 2:30 pm A NPC 3rd Division Horowhenua 36 - 09
Sat 30 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 50 - 06
Sun 24 Aug 2:30 pm H Representative Match Hawkes Bay 12 - 52
Thu 07 Aug 2:30 pm H Representative Match South Canterbury 06 - 29
Sat 02 Aug 2:30 pm A NPC 3rd Division Nelson Bays 12 - 09
Sun 20 Jul 2:30 pm H NPC 3rd Division North Otago 18 - 15
Wed 02 Jul 2:30 pm H Representative Match N.Z. Colts 13 - 61
Sat 14 Jun 2:30 pm A Rundle Cup Buller 23 - 06
Tue 27 May 2:30 pm H Representative Match Southland 09 - 41


All Results 1985

Sat 05 Oct 2:30 pm H Representative Match Otago 13 - 61
Sat 21 Sep 2:30 pm A NPC 2nd Division Mid Canterbury 30 - 04
Sat 07 Sep 2:30 pm A NPC 2nd Div/Rundle Cup Buller 17 - 06
Sat 31 Aug 2:30 pm A NPC 2nd Division Hawkes Bay 68 - 03
Wed 28 Aug 2:30 pm A NPC 2nd Division Whanganui 22 - 06
Wed 28 Aug 2:30 pm H NPC 2nd Division Marlborough 10 - 26
Mon 12 Aug 2:30 pm A NPC 2nd Division Marlborough 29 - 16
Wed 19 Jun 2:30 pm H NPC 2nd Division Taranaki 04 - 65
Sat 15 Jun 2:30 pm H NPC 2nd Division King Country 18 - 22
Tue 11 Jun 2:30 pm H Representative Match Canterbury 09 - 48
Sun 26 May 2:30 pm H Rundle Cup Buller 18 - 20
Sun 19 May 2:30 pm H Representative Match Nelson Bays 06 - 07


All Results 1984

Tue 18 Sep 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] North Otago 14 - 17
Sat 15 Sep 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] Southland 45 - 03
Wed 12 Sep 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] South Canterbury 12 - 16
Sat 25 Aug 2:30 pm A Ranfurly Shield Canterbury 68 - 03
Sat 18 Aug 2:30 pm H Representative Match Bay of Plenty 09 - 31
Sat 28 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Buller 06 - 04
Sat 21 Jul 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] Mid Canterbury 12 - 12
Tue 10 Jul 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] Marlborough 35 - 12
Sun 08 Jul 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] Nelson Bays 13 - 19
Sat 23 Jun 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] + Rundle Cup Buller 06 - 04
Wed 16 May 3:00 pm H Representative Match Thames Valley 16 - 18
Sun 13 May 2:30 pm H Representative Match West.Australia 03 - 06


All Results 1983

Mon 03 Oct 2:30 pm H Representative Match Manawatu 13 - 30
Sat 17 Sep 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] Mid Canterbury 29 - 06
Tue 13 Sep 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] Marlborough 09 - 15
Fri 26 Aug 2:30 pm A 2nd Div.[South] + Seddon Shield Buller 21 - 09
Sat 20 Aug 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] South Canterbury 00 - 09
Sat 06 Aug 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] North Otago 29 - 06
Wed 06 Jul 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] Southland 12 - 14
Tue 21 Jun 2:30 pm H Representative Match Canterbury 09 - 23
Wed 08 Jun 2:30 pm H Representative Match British & Irish Lions 16 - 52
Sat 28 May 2:30 pm H Rundle Cup Buller 18 - 10
Sun 22 May 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] Nelson Bays 06 - 14
Thu 03 Mar 2:30 pm H Representative Match East Coast 36 - 09


All Results 1982

Mon 27 Sep 2:30 pm H Representative Match Counties 10 - 06
Tue 07 Sep 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] Nelson Bays 23 - 15
Sat 04 Sep 2:30 pm A 2nd Div.[South] + Seddon Shield Marlborough 15 - 12
Sun 29 Aug 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] North Otago 06 - 12
Mon 23 Aug 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] Southland 27 - 00
Mon 16 Aug 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] South Canterbury 20 - 12
Sat 31 Jul 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] Mid Canterbury 03 - 21
Sat 10 Jul 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] + Rundle Cup Buller 16 - 12
Wed 30 Jun 2:30 pm H Representative Match N.Z. Colts 06 - 33
Wed 16 Jun 2:30 pm H Representative Match Canterbury 7 - 33


All Results 1981

Tue 22 Sep 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] Marlborough 06 - 33
Sun 30 Aug 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] South Canterbury 18 - 36
Sat 22 Aug 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] Mid Canterbury 27 - 03
Tue 18 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Nelson Bays 09 - 06
Tue 14 Jul 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] North Otago 16 - 13
Sat 27 Jun 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] + Rundle Cup Buller 16 - 12
Wed 27 May 2:30 pm H Representative Match Canterbury 09 - 09
Sun 24 May 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] Nelson Bays 07 - 03


All Results 1980

Wed 10 Sep 2:30 pm H Representative Match NZ Combined Services 06 - 09
Sat 30 Aug 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] North Otago 16 - 24
Sat 23 Aug 2:30 pm H Seddon Shield Nelson Bays 03 - 06
Tue 19 Aug 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] Marlborough 18 - 06
Sun 17 Aug 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] Nelson Bays 06 - 18
Wed 13 Aug 2:30 pm H Representative Match Fiji 12 - 28
Sat 09 Aug 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] + Rundle Cup Buller 32 - 09
Sat 26 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 06 - 09
Sat 12 Jul 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] Mid Canterbury 04 - 13
Mon 26 May 2:30 pm H Representative Match Canterbury 03 - 20
Sun 11 May 2:30 pm H Representative Match Qld Country 13 - 08


All Results 1979

Sat 15 Sep 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] Mid Canterbury 15 - 10
Sat 08 Sep 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] Marlborough 11 - 31
Sat 18 Aug 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] Nelson Bays 06 - 10
Wed 15 Aug 2:30 pm H Representative Match Auckland 03 - 44
Sat 11 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 19 - 12
Sat 28 Jul 2:30 pm H Representative Match N.Z. Colts 00 - 17
Sat 21 Jul 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] North Otago 06 - 20
Sat 23 Jun 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] + Rundle Cup Buller 17 - 06
Wed 09 May 2:30 pm H Representative Match Canterbury 07 - 37


All Results 1978

Mon 18 Sep 2:30 pm H Representative Match Canterbury XV 10 - 22
Sun 10 Sep 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] Marlborough 32 - 06
Fri 08 Sep 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] Nelson Bays 23 - 17
Sat 02 Sep 2:30 pm H Seddon Shield Marlborough 03 - 25
Mon 28 Aug 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] North Otago 10 - 04
Sat 12 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Buller 07 - 15
Sat 29 Jul 2:30 pm A Ranfurly Shield Manawatu 51 - 10
Sat 15 Jul 2:30 pm H Representative Match N.Z. Colts 04 - 33
Thu 06 Jul 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] Mid Canterbury 09 - 10
Sat 24 Jun 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] + Rundle Cup Buller 17 - 06
Wed 14 Jun 2:30 pm H Representative Match Canterbury XV 09 - 17
Wed 17 May 2:30 pm H Representative Match Canterbury 04 - 40
Tue 18 Apr 2:30 pm H Representative Match A.C.T (Aus) 07 - 25


All Results 1977

Sat 17 Sep 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] South Canterbury 08 - 29
Sat 03 Sep 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] Mid Canterbury 25 - 06
Tue 09 Aug 2:30 pm H NPC 2nd Div.[South] North Otago 35 - 13
Sat 06 Aug 2:30 pm H 2nd Div.[South] + Seddon Shield Nelson Bays 04 - 11
Sun 24 Jul 2:30 pm H Representative Match Canterbury 13 - 33
Sat 11 Jun 2:30 pm A NPC 2nd Div.[South] + Rundle Cup