ribbon2

Note: Information is based on Historical information that WestCoastRFU.com has been able to source

2017 Pre-Season & Heartland Fixtures

Date Venue   Opponent Competition Result
05 Aug, 3:00 pm N Nelson Bays Seddon Shield 32 - 15
12 Aug, 1:00 pm N Marlborough Representative Match 17 - 31
19 Aug, 2:30 pm A Mid Canterbury Representative Match 17 - 26
26 Aug, 2:30 pm A King Country Heartland Championship 06 - 17
02 Sep, 2:30 pm H Buller Heartland Championship / Rundle Cup 19 - 34
09 Sep, 12:00 pm A East Coast Heartland Championship 19 - 32
16 Sep, 3:00 pm H Horowhenua-Kapiti Heartland Championship 24 - 18
23 Sep, 2:30 pm A Poverty Bay Heartland Championship 36 - 19
30 Sep, 1:30 pm H South Canterbury Heartland Championship 38 - 45
07 Oct, 2:30 pm H Thames Valley Heartland Championship 24 - 17
14 Oct, 6:00 pm A Wairarapa Bush Heartland Championship 26 - 36
21 Oct, 2:30 pm H North Otago Heartland Championship 24 - 14
29 Oct, 2:30 pm A Mid Canterbury Heartland Championship 47 - 15

Table Below : Opposition team totals are their totals 
(IE: their wins are WEST COAST losses ; their losses are WEST COAST wins.)

Table - head 2 head YEAR BY YEAR – 1893/2017

P W D L PF PA PD
1 West Coast RU 833 269 37 527 10280 18007 -7727
2 Buller 216 99 15 102 2504 2661 -157
3 Canterbury 92 73 5 14 2356 723 1633
4 Marlborough 68 48 4 16 1545 671 874
5 North Otago 40 22 0 18 913 641 272
6 Nelson Bays 40 28 1 11 1068 440 628
7 Mid Canterbury 35 31 2 2 958 442 516
8 South Canterbury 32 26 0 6 997 485 512
9 Nelson 29 9 2 18 282 331 -49
10 East Coast 27 15 0 12 583 579 4
11 Golden Bay-Motueka 24 3 3 18 142 340 -198
12 Poverty Bay 23 20 0 3 840 378 462
13 Wairarapa Bush 19 11 0 8 551 335 216
14 Wanganui 19 16 0 3 736 254 482
15 Thames Valley 18 11 1 6 561 293 268
16 Horowhenua-Kapiti 17 12 0 5 538 307 231
17 King Country 15 8 0 7 393 271 122
18 Canterbury XV 15 12 2 1 298 132 166
19 Horowhenua 14 12 0 2 418 161 257
20 Auckland 7 7 0 0 275 47 228
21 NZ Maori XV 6 6 0 0 168 65 103
22 Otago 6 5 0 1 174 50 124
23 Southland 6 5 0 1 153 52 101
24 Canterbury (B) 5 4 0 1 93 48 45
25 Ashburton County 4 1 0 3 37 44 -7
26 N.Z. Colts 4 4 0 0 144 23 121
27 Waikato 3 3 0 0 133 12 121
28 Bush 3 0 1 2 25 35 -10
29 Hawkes Bay 3 3 0 0 144 21 123
30 Centurions 2 2 0 0 65 48 17
31 Wairarapa 2 0 0 2 16 38 -22
32 Otago XV 2 2 0 0 79 16 63
33 New South Wales 2 2 0 0 46 17 29
34 Wellington (B) 2 0 0 2 21 32 -11
35 British & Irish Lions 2 2 0 0 84 19 65
36 Fiji 2 2 0 0 51 29 22
37 Manawatu 2 2 0 0 81 23 58
38 N.Z. Services 2 1 1 0 48 24 24
39 NZ Combined Services 2 2 0 0 52 6 46
40 Wellington XV 2 2 0 0 22 14 8
41 NZ Juniors 2 2 0 0 49 17 32
42 N.S.W Country 2 0 0 2 16 26 -10
43 Taranaki 2 1 0 1 73 13 60
44 Wgtn.Colts XV 1 1 0 0 25 3 22
45 North Harbour 1 1 0 0 41 9 32
46 A.C.T (Aus) 1 1 0 0 25 7 18
47 West.Australia 1 1 0 0 6 3 3
48 Bay of Plenty 1 1 0 0 31 9 22
49 Brunner 1 1 0 0 14 12 2
50 Queensland 1 1 0 0 15 6 9
51 Qld Country 1 0 0 1 8 13 -5
52 Japan 1 1 0 0 18 5 13
53 NZ XV 1 1 0 0 13 3 10
54 Tonga 1 1 0 0 21 17 4
55 Hawkes Bay XV 1 1 0 0 21 9 12
56 Counties 1 0 0 1 6 10 -4
57 Southland XV 1 1 0 0 17 3 14
58 Wellington 1 1 0 0 14 8 6
59 NZ Universities 0 0 0 0 0 0 0

Click the date {eg: 17 May, 2:30pm} for Match details

Click the Opponent {eg: Buller } for full ‘Head 2 Head’ details

All Results 2017

Date Venue   Opponent Competition Result
29 Oct, 2:30 pm A Mid Canterbury Heartland Championship 47 - 15
21 Oct, 2:30 pm H North Otago Heartland Championship 24 - 14
14 Oct, 6:00 pm A Wairarapa Bush Heartland Championship 26 - 36
07 Oct, 2:30 pm H Thames Valley Heartland Championship 24 - 17
30 Sep, 1:30 pm H South Canterbury Heartland Championship 38 - 45
23 Sep, 2:30 pm A Poverty Bay Heartland Championship 36 - 19
16 Sep, 3:00 pm H Horowhenua-Kapiti Heartland Championship 24 - 18
09 Sep, 12:00 pm A East Coast Heartland Championship 19 - 32
02 Sep, 2:30 pm H Buller Heartland Championship / Rundle Cup 19 - 34
26 Aug, 2:30 pm A King Country Heartland Championship 06 - 17
19 Aug, 2:30 pm A Mid Canterbury Representative Match 17 - 26
12 Aug, 1:00 pm N Marlborough Representative Match 17 - 31
05 Aug, 3:00 pm N Nelson Bays Seddon Shield 32 - 15


All Results 2016

Date Venue   Opponent Competition Result
15 Oct, 2:30 pm H North Otago Heartland Championship 54 - 42
08 Oct, 2:30 pm A Horowhenua-Kapiti Heartland Championship 52 - 22
01 Oct, 2:30 pm H Poverty Bay Heartland Championship 28 - 62
24 Sep, 2:30 pm A Mid Canterbury Heartland Championship 34 - 22
17 Sep, 2:30 pm A Buller Heartland Championship / Rundle Cup 48 - 00
10 Sep, 2:30 pm H East Coast Heartland Championship 36 - 30
03 Sep, 2:30 pm H South Canterbury Heartland Championship 20 - 58
27 Aug, 2:30 pm A Wanganui Heartland Championship 74 - 06


All Results 2015

Date Venue   Opponent Competition Result
10 Oct, 2:30 pm A Thames Valley Heartland Championship 29 - 17
03 Oct, 2:30 pm H King Country Heartland Championship 22 - 36
26 Sep, 2:30 pm A East Coast Heartland Championship 10 - 22
19 Sep, 2:30 pm H Wairarapa Bush Heartland Championship 36 - 33
12 Sep, 2:30 pm H Mid Canterbury Heartland Championship 26 - 36
05 Sep, 2:30 pm A South Canterbury Heartland Championship 40 - 24
29 Aug, 2:30 pm H Buller Heartland Championship / Rundle Cup 21 - 07
22 Aug, 2:30 pm A North Otago Heartland Championship 17 - 16
08 Aug, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 19 - 24


All Results 2014

Date Venue   Opponent Competition Result
11 Oct, 2:30 pm H Thames Valley Heartland Championship 27 - 22
04 Oct, 2:30 pm A Buller Heartland Championship / Rundle Cup 29 - 24
27 Sep, 2:30 pm H Wanganui Heartland Championship 23 - 17
20 Sep, 2:30 pm A King Country Heartland Championship 15 - 10
13 Sep, 2:30 pm H Horowhenua-Kapiti Heartland Championship 17 - 19
06 Sep, 2:30 pm A Poverty Bay Heartland Championship 29 - 20
30 Aug, 2:30 pm H South Canterbury Heartland Championship 15 - 49
23 Aug, 2:30 pm A Mid Canterbury Heartland Championship 52 - 27
09 Aug, 2:30 pm H Buller Seddon Shield 31 - 42
03 Aug, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 28 - 18


All Results 2013

Date Venue   Opponent Competition Result
19 Oct, 2:30 pm A Mid Canterbury Heartland Championship 28 - 25
12 Oct, 2:30 pm A Wanganui Heartland Championship 24 - 25
05 Oct, 2:30 pm H North Otago Heartland Championship 22 - 32
28 Sep, 2:30 pm A Thames Valley Heartland Championship 18 - 33
21 Sep, 2:30 pm H East Coast Heartland Championship 15 - 11
14 Sep, 2:30 pm A South Canterbury Heartland Championship 25 - 30
07 Sep, 2:30 pm H Poverty Bay Heartland Championship 30 - 14
31 Aug, 2:30 pm A Wairarapa Bush Heartland Championship 32 - 12
24 Aug, 2:30 pm H Buller Heartland Championship / Rundle Cup 23 - 17
17 Aug, 2:30 pm A Nelson Bays Seddon Shield 12 - 14
10 Aug, 2:35 pm A Mid Canterbury Representative Match 33 - 21


All Results 2012

Date Venue   Opponent Competition Result
13 Oct, 2:30 pm A Buller Heartland Championship / Rundle Cup 26 - 18
06 Oct, 2:30 pm H South Canterbury Heartland Championship 19 - 12
29 Sep, 2:30 pm H Mid Canterbury Heartland Championship 24 - 29
22 Sep, 2:30 pm A Horowhenua-Kapiti Heartland Championship 31 - 15
15 Sep, 2:30 pm A Poverty Bay Heartland Championship 31 - 13
08 Sep, 2:30 pm H Wairarapa Bush Heartland Championship 08 - 12
01 Sep, 2:30 pm H King Country Heartland Championship 27 - 21
25 Aug, 2:30 pm A East Coast Heartland Championship 23 - 16


All Results 2011

Date Venue   Opponent Competition Result
24 Sep, 2:30 pm A Buller Heartland Championship / Rundle Cup 21 - 15
17 Sep, 2:30 pm H Wanganui Heartland Championship 12 - 69
10 Sep, 2:30 pm A King Country Heartland Championship 18 - 36
03 Sep, 2:30 pm A South Canterbury Heartland Championship 39 - 08
27 Aug, 2:30 pm H Thames Valley Heartland Championship 17 - 17
20 Aug, 2:30 pm H Horowhenua-Kapiti Heartland Championship 22 - 03
13 Aug, 2:30 pm H East Coast Heartland Championship 15 - 20
07 Aug, 2:30 pm A North Otago Heartland Championship 29 - 19
23 Jul, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 34 - 10


All Results 2010

Date Venue   Opponent Competition Result
16 Oct, 2:30 pm A Buller Heartland Championship / Rundle Cup 20 - 11
09 Oct, 2:30 pm H East Coast Heartland Championship 33 - 18
02 Oct, 2:30 pm A Wairarapa Bush Heartland Championship 30 - 35
25 Sep, 2:30 pm A Horowhenua-Kapiti Heartland Championship 39 - 14
18 Sep, 2:30 pm H South Canterbury Heartland Championship 17 - 26
11 Sep, 2:30 pm A Wanganui Heartland Championship 41 - 15
04 Sep, 2:30 pm H King Country Heartland Championship 13 - 8
28 Aug, 2:30 pm A Thames Valley Heartland Championship 36 - 18


All Results 2009

Date Venue   Opponent Competition Result
31 Oct, 2:30 pm H North Otago Heartland Championship 13 - 21
24 Oct, 2:30 pm H Buller Heartland Championship 53 - 22
17 Oct, 2:30 pm H North Otago Heartland Championship 35 - 17
10 Oct, 2:30 pm A King Country Heartland Championship 22 - 13
03 Oct, 2:30 pm H Thames Valley Heartland Championship 27 - 03
26 Sep, 2:30 pm A Wanganui Heartland Championship 33 - 09
19 Sep, 2:30 pm H East Coast Heartland Championship 34 - 21
12 Sep, 2:30 pm H Buller Heartland Championship / Rundle Cup 26 - 20
05 Sep, 2:30 pm A Horowhenua-Kapiti Heartland Championship 33 - 09
29 Aug, 2:30 pm H Wairarapa Bush Heartland Championship 13 - 10
22 Aug, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 32 - 30


All Results 2008

Date Venue   Opponent Competition Result
18 Oct, 2:30 pm A Wanganui Heartland Championship 40 - 18
11 Oct, 2:30 pm A King Country Heartland Championship 22 - 24
04 Oct, 2:30 pm H Wanganui Heartland Championship 07 - 52
27 Sep, 2:30 pm A Mid Canterbury Heartland Championship 07 - 05
20 Sep, 2:30 pm H Buller Heartland Championship / Rundle Cup 19 - 20
13 Sep, 2:30 pm A South Canterbury Heartland Championship 08 - 30
06 Sep, 2:30 pm A Horowhenua-Kapiti Heartland Championship 13 - 15
30 Aug, 2:30 pm H North Otago Heartland Championship 09 - 15
23 Aug, 2:30 pm A Wairarapa Bush Heartland Championship 31 - 37


All Results 2007

Date Venue   Opponent Competition Result
13 Oct, 2:30 pm A South Canterbury Heartland Championship 31 - 23
06 Oct, 2:30 pm H Poverty Bay Heartland Championship 21 - 36
29 Sep, 2:30 pm A South Canterbury Heartland Championship 27 - 14
22 Sep, 2:30 pm H East Coast Heartland Championship 29 - 15
15 Sep, 2:30 pm H King Country Heartland Championship 14 - 11
08 Sep, 2:30 pm A Mid Canterbury Heartland Championship 23 - 12
01 Sep, 2:30 pm H Thames Valley Heartland Championship 34 - 17
25 Aug, 2:30 pm A Horowhenua-Kapiti Heartland Championship 17 - 31
18 Aug, 2:30 pm A Wairarapa Bush Heartland Championship 46 - 00


All Results 2006

Date Venue   Opponent Competition Result
07 Oct, 2:30 pm A Poverty Bay Heartland Championship 57 - 17
30 Sep, 2:30 pm H King Country Heartland Championship 22 - 32
23 Sep, 2:30 pm A Thames Valley Heartland Championship 51 - 16
16 Sep, 2:30 pm H Buller Heartland Championship / Rundle Cup 16 - 17
09 Sep, 2:30 pm A East Coast Heartland Championship 22 - 20
02 Sep, 2:30 pm H Mid Canterbury Heartland Championship 24 - 09
26 Aug, 2:30 pm A Wairarapa Bush Heartland Championship 31 - 18
19 Aug, 2:30 pm A North Otago Heartland Championship 67 - 03


From 2006 The Heartland Championships begin ( Lochore Cup & Meads Cup )


All Results 2005

Date Venue   Opponent Competition Result
01 Oct, 2:30 pm A Thames Valley NPC 3rd Division 25 - 18
24 Sep, 2:30 pm H Wairarapa Bush NPC 3rd Division 12 - 39
17 Sep, 2:30 pm A King Country NPC 3rd Division 64 - 05
10 Sep, 2:30 pm H Horowhenua-Kapiti NPC 3rd Division 14 - 37
03 Sep, 2:30 pm A Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 24 - 12
27 Aug, 2:30 pm H Mid Canterbury NPC 3rd Division 10 - 14
20 Aug, 2:30 pm A South Canterbury NPC 3rd Division 34 - 08


All Results 2004

Date Venue   Opponent Competition Result
02 Oct, 2:30 pm H Poverty Bay NPC 3rd Division 24 - 53
25 Sep, 2:30 pm A Wairarapa Bush NPC 3rd Division 42 - 07
18 Sep, 2:30 pm H King Country NPC 3rd Division 27 - 19
11 Sep, 2:30 pm A Horowhenua-Kapiti NPC 3rd Division 48 - 15
04 Sep, 2:30 pm H Buller NPC 3rd Division 23 - 00
28 Aug, 2:30 pm A Mid Canterbury NPC 3rd Division 57 - 24
21 Aug, 2:30 pm H South Canterbury NPC 3rd Division 10 - 48
31 Jul, 2:30 pm H NZ Universities Representative Match 07 - 125
01 May, 2:30 pm H Buller Rundle Cup 18 - 13


All Results 2003

Date Venue   Opponent Competition Result
04 Oct, 2:30 pm A South Canterbury NPC 3rd Division 53 - 16
27 Sep, 2:30 pm A Horowhenua-Kapiti NPC 3rd Division 64 - 12
20 Sep, 2:30 pm A King Country NPC 3rd Division 44 - 23
13 Sep, 2:30 pm H Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 13 - 25
06 Sep, 2:30 pm A Poverty Bay NPC 3rd Division 21 - 15
30 Aug, 2:30 pm H Wanganui NPC 3rd Division 29 - 39
23 Aug, 2:30 pm H Wairarapa Bush NPC 3rd Division 37 - 32
02 Jun, 2:30 pm A Buller Rundle Cup 07 - 03


All Results 2002

Date Venue   Opponent Competition Result
12 Oct, 2:30 pm H South Canterbury NPC 3rd Division 22 - 54
05 Oct, 2:30 pm A Wanganui NPC 3rd Division 33 - 25
28 Sep, 2:30 pm H Horowhenua-Kapiti NPC 3rd Division 20 - 29
21 Sep, 2:30 pm A Wairarapa Bush NPC 3rd Division 37 - 05
07 Sep, 2:30 pm H King Country NPC 3rd Division 00 - 53
31 Aug, 2:30 pm A Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 20 - 25
24 Aug, 2:30 pm H Poverty Bay NPC 3rd Division 15 - 19
17 Aug, 2:30 pm A North Otago NPC 3rd Division 60 - 06


All Results 2001

Date Venue   Opponent Competition Result
06 Oct, 2:30 pm A South Canterbury NPC 3rd Division 58 - 00
22 Sep, 2:30 pm H North Otago NPC 3rd Division 00 - 67
15 Sep, 2:30 pm A Wairarapa Bush NPC 3rd Division 47 - 13
08 Sep, 2:30 pm H Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 08 - 27
01 Sep, 2:30 pm A Horowhenua-Kapiti NPC 3rd Division 48 - 18
25 Aug, 2:30 pm H Poverty Bay NPC 3rd Division 15 - 31
17 Jun, 2:30 pm A Marlborough Representative Match 67 - 00
04 Jun, 2:30 pm H Buller Rundle Cup 09 - 20


All Results 2000

Date Venue   Opponent Competition Result
07 Oct, 2:30 pm H Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 10 - 23
30 Sep, 2:30 pm A East Coast NPC 3rd Division 32 - 27
23 Sep, 2:30 pm H North Otago NPC 3rd Division 23 - 52
16 Sep, 2:30 pm A Horowhenua-Kapiti NPC 3rd Division 28 - 15
09 Sep, 2:30 pm A Wairarapa Bush NPC 3rd Division 43 - 06
02 Sep, 2:30 pm A Poverty Bay NPC 3rd Division 60 - 13
26 Aug, 2:30 pm H South Canterbury NPC 3rd Division 20 - 15
19 Aug, 2:30 pm H Poverty Bay NPC 3rd Division 06 - 51
04 Jul, 2:30 pm H Waikato Ranfurly Shield 03 - 99
25 Jun, 2:30 pm A Nelson Bays Seddon Shield 40 - 05
03 Jun, 2:30 pm A Buller Rundle Cup 05 - 17
28 May, 2:30 pm A Nelson Bays Representative Match 81 - 07


All Results 1999

Date Venue   Opponent Competition Result
16 Oct, 2:30 pm H Poverty Bay NPC 3rd Division 12 - 14
09 Oct, 2:30 pm H Wairarapa Bush NPC 3rd Division 31 - 12
02 Oct, 2:30 pm H Poverty Bay NPC 3rd Division 40 - 14
25 Sep, 2:30 pm A Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 26 - 31
18 Sep, 2:30 pm A South Canterbury NPC 3rd Division 21 - 16
11 Sep, 2:30 pm H Horowhenua-Kapiti NPC 3rd Division 29 - 05
04 Sep, 2:30 pm A North Otago NPC 3rd Division 32 - 13
28 Aug, 2:30 pm H East Coast NPC 3rd Division 41 - 13
21 Aug, 2:30 pm A Wairarapa Bush NPC 3rd Division 00 - 09
07 Aug, 2:30 pm H Buller Rundle Cup 29 - 12
07 Jun, 2:30 pm H Buller Rundle Cup 38 - 17
05 Jun, 2:30 pm H Nelson Bays Representative Match 07 - 69


All Results 1998

Date Venue   Opponent Competition Result
10 Oct, 2:30 pm A Mid Canterbury NPC 3rd Division 90 - 13
03 Oct, 2:30 pm H North Otago NPC 3rd Division 09 - 32
26 Sep, 2:30 pm H South Canterbury NPC 3rd Division 09 - 15
19 Sep, 2:30 pm A Horowhenua-Kapiti NPC 3rd Division 54 - 15
12 Sep, 2:30 pm A East Coast NPC 3rd Division 35 - 15
05 Sep, 2:30 pm H Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 30 - 15
29 Aug, 2:30 pm A Poverty Bay NPC 3rd Division 74 - 00
22 Aug, 2:30 pm H Mid Canterbury NPC 3rd Division 10 - 61
01 Jun, 2:30 pm A Buller Seddon Shield 22 - 16
30 May, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 64 - 03
24 May, 2:30 pm H Nelson Bays Representative Match 03 - 95
10 May, 2:30 pm A Buller Rundle Cup 16 - 06


All Results 1997

Date Venue   Opponent Competition Result
11 Oct, 2:30 pm H Mid Canterbury NPC 3rd Division 10 - 22
04 Oct, 2:30 pm H East Coast NPC 3rd Division 19 - 33
28 Sep, 2:30 pm A North Otago NPC 3rd Division 47 - 07
23 Sep, 2:30 pm H Auckland Ranfurly Shield 20 - 93
13 Sep, 2:30 pm H Horowhenua NPC 3rd Division 17 - 49
06 Sep, 2:30 pm A Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 13 - 21
30 Aug, 2:30 pm H Poverty Bay NPC 3rd Division 20 - 32
23 Aug, 2:30 pm A Marlborough NPC 3rd Division 62 - 21
17 Aug, 2:30 pm H Buller Rundle Cup 16 - 07
02 Jun, 2:30 pm A Buller Seddon Shield 23 - 35
31 May, 2:30 pm A Nelson Bays Representative Match 50 - 00


All Results 1996

Date Venue   Opponent Competition Result
12 Oct, 2:30 pm A Horowhenua NPC 3rd Division 32 - 17
05 Oct, 2:30 pm H Wanganui NPC 3rd Division 12 - 16
28 Sep, 2:30 pm A Mid Canterbury NPC 3rd Division 25 - 30
14 Sep, 2:30 pm H North Otago NPC 3rd Division 10 - 14
07 Sep, 2:30 pm H Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 03 - 18
31 Aug, 2:30 pm A Poverty Bay NPC 3rd Division 43 - 13
24 Aug, 2:30 pm H Marlborough NPC 3rd Division 12 - 44
17 Aug, 2:30 pm A East Coast NPC 3rd Division 10 - 24
03 Jun, 2:30 pm A Buller Seddon Shield 00 - 20
01 Jun, 2:30 pm A Nelson Bays Seddon Shield 11 - 09
18 May, 2:30 pm A Buller Rundle Cup 34 - 23


All Results 1995

Date Venue   Opponent Competition Result
30 Sep, 2:30 pm H Thames Valley NPC 3rd Division 05 - 60
23 Sep, 2:30 pm A Marlborough NPC 3rd Division 34 - 24
16 Sep, 2:30 pm A Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 18 - 12
09 Sep, 2:30 pm H Poverty Bay NPC 3rd Division 17 - 30
02 Sep, 2:30 pm A North Otago NPC 3rd Division 38 - 13
19 Aug, 2:30 pm A Wanganui NPC 3rd Division 05 - 21
12 Aug, 2:30 pm H Horowhenua NPC 3rd Division 09 - 22
05 Aug, 2:30 pm H East Coast NPC 3rd Division 19 - 05
03 Jun, 2:30 pm H Buller Rundle Cup 19 - 00
13 May, 2:30 pm H Nelson Bays Seddon Shield 19 - 48


All Results 1994

Date Venue   Opponent Competition Result
03 Oct, 2:30 pm H North Otago NPC 3rd Division 24 - 07
24 Sep, 2:30 pm A East Coast NPC 3rd Division 30 - 18
10 Sep, 2:30 pm A Poverty Bay NPC 3rd Division 61 - 03
03 Sep, 2:30 pm H Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 08 - 21
27 Aug, 2:30 pm A Mid Canterbury NPC 3rd Division 19 - 17
20 Aug, 2:30 pm H Marlborough NPC 3rd Division 13 - 14
07 Aug, 2:30 pm A Nelson Bays NPC 3rd Division 86 - 00
09 Jul, 2:30 pm A Thames Valley NPC 3rd Division 74 - 05
04 Jun, 2:30 pm A Buller Rundle Cup 20 - 13
17 Sep, 2:30 pm H Wanganui NPC 3rd Division 15 - 22


All Results 1993

Date Venue   Opponent Competition Result
16 May, 2:30 pm H Nelson Bays Representative Match 14 - 31
05 Jun, 2:30 pm A Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 10 - 33
10 Jul, 2:30 pm A Nelson Bays Seddon Shield 45 - 03
21 Aug, 2:30 pm H Thames Valley NPC 3rd Division 17 - 40
25 Aug, 2:30 pm H East Coast NPC 3rd Division 09 - 14
31 Aug, 2:30 pm H Mid Canterbury NPC 3rd Division 12 - 30
08 Sep, 2:30 pm A North Otago NPC 3rd Division 32 - 28
11 Sep, 2:30 pm H Horowhenua NPC 3rd Division 03 - 45
18 Sep, 2:30 pm A Marlborough NPC 3rd Division 49 - 14
21 Sep, 2:30 pm A Wanganui NPC 3rd Division 81 - 09


All Results 1992

Date Venue   Opponent Competition Result
24 May, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 00 - 128
01 Jun, 2:30 pm H Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 03 - 31
21 Jun, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 96 - 03
15 Aug, 2:30 pm A Nelson Bays NPC 3rd Division 92 - 09
19 Aug, 2:30 pm H Wanganui NPC 3rd Division 06 - 24
29 Aug, 2:30 pm H North Otago NPC 3rd Division 11 - 45
05 Sep, 2:30 pm H Marlborough NPC 3rd Division 06 - 34
08 Sep, 2:30 pm A Mid Canterbury NPC 3rd Division 58 - 10
16 Sep, 2:30 pm A East Coast NPC 3rd Division 72 - 03
19 Sep, 2:30 pm A Horowhenua NPC 3rd Division 57 - 00


All Results 1991

Date Venue   Opponent Competition Result
25 Apr, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 00 - 86
04 May, 2:30 pm H Nelson Bays NPC 3rd Division 03 - 34
03 Jun, 2:30 pm A Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 13 - 12
13 Jun, 2:30 pm H East Coast NPC 3rd Division 18 - 27
27 Jul, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 49 - 03
21 Aug, 2:30 pm A North Otago NPC 3rd Division 32 - 12
24 Aug, 2:30 pm A South Canterbury NPC 3rd Division 44 - 09
31 Aug, 2:30 pm H Mid Canterbury NPC 3rd Division 00 - 08
08 Sep, 2:30 pm H Horowhenua NPC 3rd Division 16 - 52


All Results 1990

Date Venue   Opponent Competition Result
12 May, 2:30 pm A East Coast NPC 3rd Division 15 - 12
15 May, 2:30 pm A Thames Valley NPC 3rd Division 35 - 00
02 Jun, 2:30 pm H Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 21 - 03
30 Jun, 2:30 pm H North Otago NPC 3rd Division 13 - 04
07 Jul, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 27 - 10
11 Aug, 2:30 pm A Horowhenua NPC 3rd Division 10 - 03
14 Aug, 2:30 pm A Nelson Bays NPC 3rd Division 24 - 10
02 Sep, 2:30 pm H NZ Combined Services Representative Match 00 - 43
25 Sep, 2:30 pm H South Canterbury NPC 3rd Division 15 - 41


All Results 1989

Date Venue   Opponent Competition Result
19 Sep, 2:30 pm A South Canterbury NPC 3rd Division 65 - 06
16 Sep, 2:30 pm A North Otago NPC 3rd Division 11 - 07
02 Sep, 2:30 pm H Horowhenua NPC 3rd Division 09 - 25
26 Aug, 2:30 pm H Wanganui NPC 3rd Division 10 - 44
19 Aug, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 58 - 10
02 Jul, 2:30 pm H East Coast NPC 3rd Division 16 - 22
18 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 03 - 75
02 Jun, 2:30 pm A Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 13 - 04
20 May, 2:30 pm H Nelson Bays NPC 3rd Division 12 - 20


All Results 1988

Date Venue   Opponent Competition Result
17 Sep, 2:30 pm A East Coast NPC 3rd Division 48 - 11
13 Sep, 2:30 pm A Horowhenua NPC 3rd Division 34 - 06
10 Sep, 2:30 pm A Wanganui NPC 3rd Division 68 - 00
03 Sep, 2:30 pm A Nelson Bays NPC 3rd Division 21 - 03
23 Aug, 2:30 pm H North Otago NPC 3rd Division 11 - 07
09 Aug, 2:30 pm H North Harbour Representative Match 09 - 41
06 Aug, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 72 - 03
23 Jul, 2:30 pm H Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 11 - 12
13 Jul, 2:30 pm H Thames Valley NPC 3rd Division 00 - 60
19 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 00 - 52
06 Jun, 2:30 pm A Buller Rundle Cup 37 - 03


All Results 1987

Date Venue   Opponent Competition Result
16 Sep, 2:30 pm A Thames Valley NPC 3rd Division 30 - 09
13 Sep, 2:30 pm H Poverty Bay NPC 3rd Division 12 - 21
09 Sep, 2:30 pm H East Coast NPC 3rd Division 10 - 15
30 Aug, 2:30 pm H Horowhenua NPC 3rd Division 15 - 23
24 Aug, 2:30 pm A North Otago NPC 3rd Division 09 - 16
25 Jul, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 17 - 10
27 Jun, 2:30 pm A Buller NPC 3rd Div./Rundle Cup 07 - 07
17 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 00 - 68
30 May, 2:30 pm H Buller Rundle Cup 14 - 00
10 May, 2:30 pm H Nelson Bays NPC 3rd Division 15 - 15


All Results 1986

Date Venue   Opponent Competition Result
23 Sep, 2:30 pm A East Coast NPC 3rd Division 14 - 13
20 Sep, 2:30 pm A Poverty Bay NPC 3rd Division 07 - 13
17 Sep, 2:30 pm H Wanganui Representative Match 06 - 32
07 Sep, 2:30 pm H Thames Valley NPC 3rd Division 10 - 09
02 Sep, 2:30 pm A Horowhenua NPC 3rd Division 36 - 09
30 Aug, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 50 - 06
24 Aug, 2:30 pm H Hawkes Bay Representative Match 12 - 52
07 Aug, 2:30 pm H South Canterbury Representative Match 06 - 29
02 Aug, 2:30 pm A Nelson Bays NPC 3rd Division 12 - 09
20 Jul, 2:30 pm H North Otago NPC 3rd Division 18 - 15
02 Jul, 2:30 pm H N.Z. Colts Representative Match 13 - 61
14 Jun, 2:30 pm A Buller Rundle Cup 23 - 06
27 May, 2:30 pm H Southland Representative Match 09 - 41


All Results 1985

Date Venue   Opponent Competition Result
05 Oct, 2:30 pm H Otago Representative Match 13 - 61
21 Sep, 2:30 pm A Mid Canterbury NPC 2nd Division 30 - 04
07 Sep, 2:30 pm A Buller NPC 2nd Div/Rundle Cup 17 - 06
31 Aug, 2:30 pm A Hawkes Bay NPC 2nd Division 68 - 03
28 Aug, 2:30 pm A Wanganui NPC 2nd Division 22 - 06
28 Aug, 2:30 pm H Marlborough NPC 2nd Division 10 - 26
12 Aug, 2:30 pm A Marlborough NPC 2nd Division 29 - 16
19 Jun, 2:30 pm H Taranaki NPC 2nd Division 04 - 65
15 Jun, 2:30 pm H King Country NPC 2nd Division 18 - 22
11 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 09 - 48
26 May, 2:30 pm H Buller Rundle Cup 18 - 20
19 May, 2:30 pm H Nelson Bays Representative Match 06 - 07


All Results 1984

Date Venue   Opponent Competition Result
18 Sep, 2:30 pm A North Otago NPC 2nd Div.[South] 14 - 17
15 Sep, 2:30 pm A Southland NPC 2nd Div.[South] 45 - 03
12 Sep, 2:30 pm A South Canterbury NPC 2nd Div.[South] 12 - 16
25 Aug, 2:30 pm A Canterbury Ranfurly Shield 68 - 03
18 Aug, 2:30 pm H Bay of Plenty Representative Match 09 - 31
28 Jul, 2:30 pm A Buller Seddon Shield 06 - 04
21 Jul, 2:30 pm H Mid Canterbury NPC 2nd Div.[South] 12 - 12
10 Jul, 2:30 pm A Marlborough NPC 2nd Div.[South] 35 - 12
08 Jul, 2:30 pm A Nelson Bays NPC 2nd Div.[South] 13 - 19
23 Jun, 2:30 pm H Buller NPC 2nd Div.[South] + Rundle Cup 06 - 04
16 May, 3:00 pm H Thames Valley Representative Match 16 - 18
13 May, 2:30 pm H West.Australia Representative Match 03 - 06


All Results 1983

Date Venue   Opponent Competition Result
03 Oct, 2:30 pm H Manawatu Representative Match 13 - 30
17 Sep, 2:30 pm A Mid Canterbury NPC 2nd Div.[South] 29 - 06
13 Sep, 2:30 pm H Marlborough NPC 2nd Div.[South] 09 - 15
26 Aug, 2:30 pm A Buller 2nd Div.[South] + Seddon Shield 21 - 09
20 Aug, 2:30 pm H South Canterbury NPC 2nd Div.[South] 00 - 09
06 Aug, 2:30 pm H North Otago NPC 2nd Div.[South] 29 - 06
06 Jul, 2:30 pm H Southland NPC 2nd Div.[South] 12 - 14
21 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 09 - 23
08 Jun, 2:30 pm H British & Irish Lions Representative Match 16 - 52
28 May, 2:30 pm H Buller Rundle Cup 18 - 10
22 May, 2:30 pm H Nelson Bays NPC 2nd Div.[South] 06 - 14
03 Mar, 2:30 pm H East Coast Representative Match 36 - 09


All Results 1982

Date Venue   Opponent Competition Result
27 Sep, 2:30 pm H Counties Representative Match 10 - 06
07 Sep, 2:30 pm A Nelson Bays NPC 2nd Div.[South] 23 - 15
04 Sep, 2:30 pm A Marlborough 2nd Div.[South] + Seddon Shield 15 - 12
29 Aug, 2:30 pm A North Otago NPC 2nd Div.[South] 06 - 12
23 Aug, 2:30 pm A Southland NPC 2nd Div.[South] 27 - 00
16 Aug, 2:30 pm A South Canterbury NPC 2nd Div.[South] 20 - 12
31 Jul, 2:30 pm H Mid Canterbury NPC 2nd Div.[South] 03 - 21
10 Jul, 2:30 pm H Buller NPC 2nd Div.[South] + Rundle Cup 16 - 12
30 Jun, 2:30 pm H N.Z. Colts Representative Match 06 - 33
16 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 7 - 33


All Results 1981

Date Venue   Opponent Competition Result
22 Sep, 2:30 pm H Marlborough NPC 2nd Div.[South] 06 - 33
30 Aug, 2:30 pm H South Canterbury NPC 2nd Div.[South] 18 - 36
22 Aug, 2:30 pm A Mid Canterbury NPC 2nd Div.[South] 27 - 03
18 Aug, 2:30 pm A Nelson Bays Seddon Shield 09 - 06
14 Jul, 2:30 pm H North Otago NPC 2nd Div.[South] 16 - 13
27 Jun, 2:30 pm A