2017 Mitre10 Heartland Championship Draw

Date Venue   Opponent Competition Result
26 Aug, 2:30 pm A King Country Heartland Championship
02 Sep, 2:30 pm H Buller Heartland Championship / Rundle Cup
09 Sep, 2:30 pm A East Coast Heartland Championship
16 Sep, 2:30 pm H Horowhenua-Kapiti Heartland Championship
23 Sep, 2:30 pm A Poverty Bay Heartland Championship
30 Sep, 2:30 pm H South Canterbury Heartland Championship
07 Oct, 2:30 pm H Thames Valley Heartland Championship
14 Oct, 6:00 pm A Wairarapa Bush Heartland Championship


WEEK 9 – Semi Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP SEMI FINALS
21 Oct 2.30pm 5th ranked team 8th.ranked.team……..
21 Oct 2.30pm 6th ranked team 7th ranked team
MEADS CUP SEMI FINALS
21 Oct 2.30pm Top ranked team 4th ranked team
21 Oct 2.30pm 2nd ranked team 3rd ranked team
WEEK 10 – Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP FINAL
*28 Oct TBC Winner Semi 1 Winner Semi 2
MEADS CUP FINAL
*28 Oct TBC Winner Semi 1 Winner Semi 2

*Date subject to Operational and Broadcasting logistics


Full 2017 Mitre10 Heartland Championship Draw

Download – CLICK HERE –

DATE KICK OFF MATCH VENUE TOWN
WEEK 1        
26 August 2.30pm Buller v Sth Canterbury Victoria Square Westport
26 August 2.30pm East Coast v Thames Valley Whakarua Park Ruatoria
26 August 2.30pm Horo-Kapiti v North Otago Levin Domain Levin
26 August 2.30pm King Country v West Coast Owen Delany Park Taupo
26 August 2.30pm Mid Canterbury v Poverty Bay Ashburton Showground Ashburton
26 August 2.30pm Wanganui v Wairarapa Bush Cooks Gardens Wanganui

WEEK 2        
02 September 2.30pm North Otago v Mid Canterbury WC Stadium Oamaru
02 September 2.30pm Poverty Bay v Horo-Kapiti More FM Rugby Park Gisborne
02 September 2.30pm Sth Canterbury v King Country Alpine Energy Stadium Timaru
02 September  2pm Thames Valley v Wanganui Paeroa Domain Paeroa
02 September  6pm Wairarapa Bush v East Coast Memorial Park Masterton
02.September  2.30pm West Coast v Buller Rugby Park Greymouth

WEEK 3        
09 September 2.30pm Buller v North Otago Victoria Square Westport
09.September 2.30pm East Coast v West Coast Whakarua Park Ruatoria
09 September 2.30pm Horo-Kapiti v Thames Valley Levin Domain Levin
09 September 2.30pm King Country v Wairarapa Bush Rugby Park Te Kuiti
09 September 2.30pm Mid Canterbury v Sth Canterbury Ashburton Showground Ashburton
09 September 2.30pm Wanganui v Poverty Bay Cooks Gardens Wanganui

WEEK 4        
16 September 2pm North Otago v King Country WC Stadium Oamaru
16 September 2.30pm Poverty Bay v East Coast More FM Rugby Park Gisborne
16 September 2.30pm Sth Canterbury v Wanganui Alpine Energy Timaru
16 September 2pm Thames Valley v Buller Paeroa Domain Paeroa
16 September 2.30pm Wai-Bush v Mid Canterbury Memorial Park Masterton
16.September 2.30pm West Coast v Horo-Kapiti Rugby Park Greymouth

WEEK 5        
23 September 2.30pm Buller v Wairarapa Bush Victoria Square Westport
23 September 2.30pm Horowhenua Kapiti v East Coast Levin Domain Levin
23 September 2.30pm King Country v Thames Valley Rugby Park Te Kuiti
23 September 2.30pm Mid Canterbury v Wanganui Ashburton Showground Ashburton
23.September 2.30pm Poverty Bay v West Coast More FM Rugby Park Gisborne
23 September 2.30pm South Canterbury v North Otago Alpine Energy Stadium Timaru

WEEK 6        
30 September 2.30pm East Coast v Buller Whakarua Park Ruatoria
30 September 2pm North Otago v Poverty Bay WC Stadium Oamaru
30 September 2pm Thames Valley v Mid Canterbury Paeroa Domain Paeroa
30 September TBC Wairarapa Bush v Horo-Kapiti Westpac Stadium Wellington
30 September 2.30pm Wanganui v King Country Cooks Gardens Wanganui
30.September 2.30pm West Coast v Sth Canterbury Rugby Park Greymouth

WEEK 7        
07 October 2.30pm Horo-Kapiti v Wanganui Levin Domain Levin
07 October 2.30pm Mid Canterbury v Buller Ashburton Showground Ashburton
07 October 2pm North Otago v East Coast WC Stadium Oamaru
07 October 2.30pm Poverty Bay v King Country More FM Rugby Park Gisborne
07 October 2.30pm Sth Canterbury v Wairarapa Bush Alpine Energy Stadium Timaru
07 October 2.30pm West Coast v Thames Valley Rugby Park Greymouth

WEEK 8        
14 October 2.30pm Buller v Horowhenua Kapiti Victoria Square Westport
14 October 2.30pm East Coast v South Canterbury Whakarua Park Ruatoria
14 October 5.00pm King Country v Mid Canterbury Owen Delany Park Taupo
14 October 2pm Thames Valley v Poverty Bay Paeroa Domain Paeroa
14 October 6pm Wairarapa Bush v West Coast Memorial Park Masterton
14 October 2.30pm Wanganui v North Otago Cooks Gardens Wanganui

WEEK 9 – Semi Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP SEMI FINALS
21 Oct 2.30pm 5th ranked team v 8th ranked team    
21 Oct 2.30pm 6th ranked team v 7th ranked team    
MEADS CUP SEMI FINALS
21 Oct 2.30pm Top ranked team v 4th ranked team    
21 Oct 2.30pm 2nd ranked team  v 3rd ranked team    
WEEK 10 – Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP FINAL
*28 Oct TBC Winner Semi 1 v Winner Semi 2    
MEADS CUP FINAL
*28 Oct TBC Winner Semi 1 v Winner Semi 2    

*Date subject to Operational and Broadcasting logistics